Anasayfa
Geri Dön

Tokat Aile Hekimleri Sorunlarını Dile Getirdi

Tokat Aile Hekimleri Derneği Sorunlarını Dile Getirdi

Tokat Aile Hekimleri Derneği Başkanı Fatih Sercan Dere beraberinde bir grup aile hekimi ile Tokat Merkez Sıhhat Aile Sağlığı Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı. 

 

Türkiye tüm dünyayı kasıp kavuran covid-19 salgınıyla Mart ayından beri mücadele ediyor. Sağlık çalışanlarının bu mücadelenin baş aktörlerinden olduğunu söyleyen Tokat Aile Hekimleri Derneği Başkanı Fatih Sercan Dere, Aile hekimleri olarak bu süreçte asli görevlerimiz olan koruyucu sağlık hizmetleri, bebek çocuk aşıları, gebe izlem ve aşıları, kanser taramaları,  kronik hastalıkların takibi,  mobil sağlık hizmetleri, 15-49 yaş kadın izlemleri, okul çağı görme tarama işlemleri ve bunların yanında rutin poliklinik hizmeti görevlerimize ek olarak son dönemde ayrıca filyasyon çalışması yaptıklarını söyledi.

 

Aile Hekimleri'nin iş yükünden bahseden Dernek Başkanı Dere, “Bundan önceki dönemde toplum sağlığı merkezleri tarafından yapılan okul çağı-ergen izlemleri ve okul aşıları, pandemi döneminde aile hekimlerine devredilmiş, pandemi öncesi süreçte de yaptığımız yetişkin ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın bağışıklama hizmeti,  pandemi döneminde talebin daha da artmasından ötürü aile sağlığı merkezlerimizde  65 yaş üstü ve kronik hastalarımızın  yoğunluğunun artmasına sebebiyet vermiştir. Bununla beraber Covid hasta ve temaslıların günlük aranarak filyasyon  takibi  bu süreçte yaptığımız işlere eklenmiş bulunmaktadır. Zaten yoğun olan iş yükümüze eklenen bu yeni görevleri içinden geçtiğimiz zor dönem düşünüldüğünde şikayet etmek için değil içinde bulunduğumuz durumu daha yakından anlatabilmek için vurguluyoruz” dedi.

 

Tokat'ın en yüksek filyasyon yüzdesine sahip iller arasında olduğunu söyleyen Fatih Sercan Dere, hastaların hastanelere başvuru oranının azalması ve MHRS sisteminden randevu almalarında sıkıntı yaşamalarından ötürü Aile Sağlığı Merkezlerinde poliklinik sayılarının artarak devam ettiğini sorumluluklarını canla başla yaptıklarını söyledi.

 

“Açık Yakalama Derdine Düşüldü” İddiası


Fatih Sercan Dere açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Pandemi sürecinde saha çalışanları olarak bizler müdürlüğümüze gerekli bilgileri vermeye, eksik olan ya da hatalı bulduğumuz uygulamaları düzeltmeye, birlik ve beraberlik içerisinde tek vücut olarak pandemi ile savaş vermek için çalıştık. İhtiyacımız olan ve yapılması gereken hususları her defasında yetkili mercilere dile getirdik. Fakat üzülerek belirtmek istiyoruz ki bizlere bu konuda hiçbir zaman geri dönüş olmadığı gibi önerilerimiz de hiçbir zaman dikkate alınmadı. Covid testi yaptıran vatandaşlarımızın özellikle uzak durması gereken Aile Sağlığı Merkezlerine test sonuçlarını öğrenmeye yollanması ise sadece angarya bir görev değil aynı zamanda toplum sağlığını açıkça tehlikeye atmaktan farksızdır. Aile Sağlığı Merkezleri bebeklerin, gençlerin ve yaşlıların rutin işlemleri için sıkça geldiği ve olası bir bulaşık riskinden özellikle uzak tutulması gereken gerçekten korunmasız yerlerdir. Defaatle müdürlüğümüz konu hakkında bilgilendirilmesine rağmen bulaşı azaltmada ki bu çözümü basit olan uygulamaya dahi çözüm bulunamamış, bunun sonucunda hem vatandaşlarımız hem de biz 1. Basamak sağlık çalışanları risk altında bırakılmıştır. Yine üzülerek söylüyoruz ki bu pandemi sürecinde müdürlüğümüz bizlerin yanında olmak yerine her fırsatta denetimlerini artırmış ve 1. Basamak sağlık çalışanlarının açığını yakalama derdine düşmüştür. Adeta pandemi ile savaşmayıp 1.basamakla sağlık hizmetleri bezdirilmeye çalışılmıştır”

 

“Koruyucu ekipman eksik verildi”

 

Devletin pandemi sürecinde kişisel koruyucu ekipmanlar temin ederek il sağlık müdürlükleri vasıtası ile sağlık çalışanlarına ulaştırılmasıyla ilgili bir hususa da değinen Tokat Aile Hekimleri Derneği Başkanı Fatih Sercan Dere, malzemelerin bakanlık tarafından sağlanmasına rağmen Tokat 1.basamak sağlık çalışanlarının bu malzemelerden mahrum bırakıldığını iddia etti. Dere, “Sağlık bakanımız bazı taşra teşkilatlarında ki bu duruma dur demiş ve telefon numarası vererek malzeme sağlamaya çalışmıştır. Tokat 1. Basamak sağlık çalışanları olarak bizler devletimizin bize tesis ettiği bu koruyucu ekipmanları bu numarayı arayarak temin etmek zorunda bırakıldık ve yine de devletimizin bize tahsis ettiği bu ekipmanları eksik bir şekilde teslim aldık” diye konuştu.

 

Tokat Devlet Hastanesinde pandemi ile mücadele etmeye yetecek kadar hekim mevcudu olduğunu ancak buna rağmen Aile Hekimlerinin Pandemi Polikliniklerinde görevlendirildiğini de belirten Fatih Dere, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Eylül ayı itibari ile Aile hekimlerine Tokat Devlet hastanesinde hekim eksiği olduğu iddiası ile covid sürüntü testi alma nöbeti verilmiş lakin 1. Basamağa bulaşı engellemek adına hiçbir önlem alınmadan ve devletimizin çıkardığı 2016/16 sayılı sağlık bakanlığı genelgesi göz ardı edilerek usul ve esaslar hiçe sayılarak nöbet yazılmıştır. Bugün bir aile hekimi gündüz mesaisinde aile hekimliğindeki hastalara bakmakta, akşam mesaisinde ise Pandemi Polikliniğinde nöbet tutmaktadır. Gece gündüz çalıştırılarak yıpratılan hekimin verimliliğini düşünmek zor değil. Bizler devletimizin ve milletimizin her daim yanında olan Türk hekimleriyiz. Devletimizin ve milletimizin geçmişte olduğu gibi bugün de hizmetkarıyız. Bu pandemi sürecinde bütün görevlerini yapan aile hekimlerini takdir etmek yerine bizleri yermeye ve işten kaçan kişiler olarak göstermeye kimsenin hakkı olmadığını düşünmekteyiz. 1. Basamağı ötekileştirerek yok sayarak pandeminin önüne geçilebileceğini düşünmek bilime aykırıdır. Devletimizin kanunları ve uyguladığı pandemi politikası ile bu işin çözüleceği kanaatindeyiz. Bizler bu süreçte ilimize özgü durumları, yaşadıklarımızı dile getirmeye çalıştık. Takdir Yüce milletimizindir” dedi.

Günün Diğer Haberleri