Anasayfa
Geri Dön

STK’lar TEPKİLİ; KELKİT VADİSİ’NİN ÖLÜM FERMANI “YOL BEKLERKEN, YOLDAN MI OLUYORUZ.”

STK’lar TEPKİLİ; KELKİT VADİSİ’NİN ÖLÜM FERMANI “YOL BEKLERKEN, YOLDAN MI OLUYORUZ.”

İstanbul’dan İran sınırına kadar uzanan, Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinden geçen uluslararası E-80 yoluna paralel yapılması planlanan Otoyol Projesinin Tokat ilindeki güzergahının değiştirilmesi büyük tepkiler alıyor.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile planlanan projeye göre mevcut E-80 uluslararası bölünmüş yol güzergahına paralel Gerede’den Doğubeyazıt Gürbulak sınır kapısına kadar otoyol yapılacak. Bu otoyolun YİD modeli ile özel sektöre yaptırılması gündemde. Ancak Gerede’den İran sınırına kadar mevcut E-80 güzergahında projelendirilen otoyolun Amasya şehir merkezinden sonra güney doğu istikametinde Turhal, Tokat Merkez ve Almus ilçesi sınırlarından geçirilmek istenmesi Kelkit Vadisi’nde şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı. Amasya’dan sonra Taşova, Erbaa, Niksar ve Reşadiye güzergahının by-pass edildiği, binlerce yıldır kullanılan, tarihi ve doğal bir güzergahın bırakılarak onlarca tünel ve viyadükle dağlardan, yaylalardan yol güzergahının geçirilmesinin ilerleyen dönemlerde Kelkit Vadisi’nin çöküşü olacağı, bu yanlıştan vaz geçilmesi gerektiği gün geçtikçe daha da sesli dile getirilmeye devam ediyor.

 

Gerede-Gürbulak otoyol projesi kapsamında, Merzifon-Koyulhisar arasında yapılan güzergah değişikliği ile Kelkit Vadisinin bay pass edilmesine İstanbul’da bulunan sivil toplum kuruluşlarından da tepkiler geldi.

 

Tempo Tv kanalında, Gazeteci Zekeriya Yılmaz’ın Yönetiyorum programına katılan İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Şafak Gümen, Erbaa Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Koyuncu, Gazeteci Gültekin Yılmaz Taşova, Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinin yol güzergahından çıkarılmasının “Kelkit Vadisinin idam fermanı” anlamına geleceğini ifade ederek, otoyol güzergahının vadiden çıkarılmasına tepki göstererek projenin yeniden gözden geçirilmesini bölgede yaşayan 250 bin insanın geleceği adına talep ettiler.

 

Reşadiye Dernekler Federasyonu Başkanı Cavit Gür’ün karantinada olması nedeniyle katılmadığı programda İstanbul Niksarlılar Dernek Başkanı Şafak Gümen; “Taşova, Erbaa, Niksar, Başçiftlik ve Reşadiye’ de yaşayan 250 bin insanımızın geleceğini, ümitlerini karartmayın, Kelkit Vadisi üvey evlat gibi görülmesin, bizim bölgemiz sanayi bölgesi değil, limanlarımız, demiryolumuz, havaalanımız yok, gümrük memleketi sınır ticareti yapılan bir yer değiliz, varımız yoğumuz mevcut E-80 yoludur, onu da yöremizden alırsanız tümüyle vadimiz biter, bu bitişin kazananı da Tokat olmaz. Eğer proje bu haliyle gerçekleşirse Kelkit Vadisinin bitişi Tokat’ın da küçülmesi demektir, bu proje yapıldıktan sonra Tokat’ın vekil sayısı bugün beş ise, dörde düşecektir yaşayıp göreceğiz” dedi.

 

Tv Programında projenin detayları ile bilgi veren Şafak Gümen; “Yol medeniyettir, vadimizden geçmekte olan E-80 yolu tarihi ve doğal bir güzergahtır. Binlerce yıldır kullanılan doğudan batıya uzanan bölgemize Kelkit Irmağı gibi hayat veren E-80 yoluna paralel yapılması gündemde olan otoyol projesinin yalnızca Amasya-Koyulhisar arasındaki kesiminde güzergah değişikliği yapılmak istenmesi karşısında şaşkınım. İlginçtir 1200 km olarak projelendirilen Gerede-Gürbulak arasında nedense, nasıl olduysa mevcut yolun güzergahının dışına Amasya sonrasında Taşova, Erbaa, Niksar ve Reşadiye by pass edilerek çıkılmakta. Gerede, Çerkeş, Kurşunlu, Ilgaz, Tosya, Osmancık, Gümüşhacıköy, Merzifon, Suluova, Amasya’ya kadar aynı güzergah, Amasya’dan Turhal, Tokat ve Almus’un dağlarından, yaylalarından çizilen güzergahla vadimizi by pass geçerek Koyulhisar’da yeniden eski yolla birleşip Gürbulak sınırına kadar aynı güzergahta yol devam ediyor. Bizim vadimizde her ne oluyorsa yolun istikameti anlamsızca değişiyor. Duyum olarak Kelkit Vadimizdeki HES’ler ve Niksar-Reşadiye arasındaki heyelanlı bölge neden gösteriliyorsa eğer size çok çarpıcı bir örnekle cevap vereceğim. Bu proje ile Almus’un merkezine uğramadan, baraj gölünün güneyinden Tozanlı vadisini takip eden yolda Koyulhisar’a doğru tam 7780 metre, yani nerdeyse 8 km. uzunluğunda bir tünelle bağlantısı sağlanıyor. Yanlış duymadınız 8 km. Bolu Tünelinin bile nerdeyse 2,5 katı uzunluğunda. Sadece bu tünel değil, onlarca tünel ve viyadük söz konusu, öyleyse 8 km. lik tünel yapabilecek maddi ve teknolojik imkana sahipsek 500 metrelik Niksar – Reşadiye arasındaki heyelan bölgesini mi geçemeyecek. 

 

Gümen; “projeyi ilk duyduğumda aslında çok önemsememiştim. Çünkü devletin böyle uzun vadede planlanmış binlerce projesi var. Ancak projenin YİD yani yap, işlet, devret modeli ile araç garantili özel sektöre yapılacağını öğrendiğim anda projenin yapılabilirliği ve Kelkit Vadisinin geleceği tehlikenin aslında çok uzun vadeli olmadığını anladım. Ben 30 yıldır yol hikayeleri anlatılan bir yörenin çocuğuyum. Niksar’da yaşayan herkes bilir ki; halkımızın deyimiyle nato yolu, yani E-80 yolu Niksar’ın 8 km. uzağından geçti, Niksar bitti denilir yıllardır böyle konuşulur çünkü Niksar yoldan 8 km. uzakta oluşunun bedelini günden güne eriyerek ödemektedir. Şimdi ise 8 değil, 48 km. ötesinden geçecek bir otoyol projesi ile yalnızca Niksar değil, başta Erbaa olmak üzere, Taşova ve Reşadiye’de olumsuz yönde etkilenecektir. Öyle ki; zaten zor ayakta duran Taşova ve Reşadiye biter kepenk kapatır, köy olur, Niksar zaten yıllardır 8 km uzakta oluşunun bedelini ödüyor, en büyük kaybı da Erbaa yaşar. Dolayısıyla Kelkit Vadisi biter, ölür. Kelkit Vadisi biterken, Tokat’ta kazanmaz, zaten adı üzerinde otoyol, sadece Turhal, Tokat ve Almus kavşakları ile giriş çıkış yapılacak bu projenin Tokat adına götürüsü getirisinden çok daha fazla olacaktır.

 

Programda gazeteci Gültekin Yılmaz’da; “devlet yanlış yapmaz mı? Yapar. Hem de bunu yaşayarak gördük, Tokat’ta havaalanı yok mu, var, peki neden kullanamıyoruz? Uçaklar güvenli bir şekilde inip kalkamadığı için yani pistin yönü, havaalanın yanlış yere yapıldığı için bugün ikinci havaalanı yapılmak zorunda kaldı. Demek ki devlette yanlış yapabiliyormuş, bakın Reşadiye’ye aynı dere üzerine, yedi tane HES yapıldı, yapmayın etmeyin dedik dinletemedik, yapıldı da. Şimdi ne oldu, yapım esnasındaki tüm şirketler ya iflas etti, ya devretti gittiler HES’leri. Şimdi yanlış yaptık deniyor bu yolla ilgili de yapmayın, etmeyin Kelkit Vadisine kıymayın bakın otoyol projesi yapılırsa Reşadiye biter, köy olur “ dedi. 

 

Erbaa Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Koyuncu’da, mevcut E-80 yolundan en çok faydalanan yerin Erbaa olduğunu, Erbaa’nın son 15-20 yılda yolun sağladığı avantajla büyüdüğünü özellikle sanayii alanında gelişmesinin yol sayesinde olduğunu ifade ederek, eğer mevcut yola projedeki gibi bölgemizi by pass ederek geçecekse Erbaa bundan çok olumsuz etkilenir. Erbaa’dan göç başlar, Erbaa’nın ürünleri bu yol sayesinde değer kazandı, bu haliyle projenin tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz dedi.


Günün Diğer Haberleri