Anasayfa
Geri Dön

Kış’ın Vazgeçilmez Tadı “Balkabağı”

Kış aylarında yoğun rağbet gören ürünlerden bal kabağı, lezzetinin yanı sıra pek çok hastalığa da iyi gelen bir besin.

Kış aylarında yoğun rağbet gören ürünlerden bal kabağı, lezzetinin yanı sıra pek çok hastalığa da iyi gelen bir besin. 

 

Göz alıcı renkleriyle tezgâhlarda yerini alan balkabağı, lezzetli olduğu kadar pek çok faydası da olan bir yiyecek. Balkabağı, kalp damar hastalarına, sindirim sorunu çekenlere öneriliyor.

 

Niksar'da her Pazartesi ve Cuma günleri kurulan pazaryerinde, tezgah açan bal kabağı üreticisi Melih Yılmaz satışlardan son derece memnun olduğunu, Karadeniz bölgesi başta olmak üzere birçok şehre de bal kabağı yolladığını söyledi.

 

Niksar'da 10 yıldır bal kabağı üretimi yaptığını belirten Yılmaz, “Niksar Ovamızda bal kabağı üretimi yapıyoruz ve yılda 70-80 ton civarında sahil bölgesine, Sivas'a, İstanbul'a ürün satışı yapıyoruz. Bizim işimiz kabak. Kabağın faydasını saymakla bitmez.  Balkabağı, kalp damar hastalarına, sindirim sorunu çekenlere özellikle öneriliyor ve bir numaralı doğal ilaçtır. Eskiler kabak için her derde deva derlermiş. Zaten Osmanlı'dan günümüze kadar gelen bir meyvemizdir kış mevsiminde sofralarımızda bolca tüketilmektedir” dedi.

 

Yılmaz 60-70 kg civarında büyük kabakların da yetiştiğini belirterek; “Vatandaşın isteğine göre kabağı kesiyoruz, dilimliyoruz yada bütün olarak sattığımız gibi tatlısına varana kadar bu hizmetleri yapıyoruz. Bal kabağının fiyatı da uygun, 1 ila 1,50 arasında dönemine göre değişen fiyatlardan satıyoruz” diye konuştu. 

 

Bal kabağındaki fiyatlardan memnun kalan vatandaşlar ise, bu kış vatandaş, bol bol kabak tatlısı yiyebileceklerini söyledi.

 

Bal Kabağının Faydaları

 

Balkabağı kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisidir. Faydaları kesinlikle saymakla bitmez. içeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır.

 

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.

 

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir. Bir su bardağı pişmiş balkabağında 11,7 mg, bir su bardağı pişmiş havuçta ise 6,6 mg Alfa karoten bulunmaktadır.

 

Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor zengini…

 

Balkabağında bulunan beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.

 

Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar.

 

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir. Balkabağının içeriğinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler.

 

Prostat problemlerinin baş düşmanı

 

Balkabağının çekirdeğinden elde edilen kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için gerekli mineralleri içeriğinde barındır. Erkeklerde sıklıkla görülen prostat problemlerinde, prostat büyümesini engellemek için kullanılır. Ayrıca idrar akışını artırıcı etkisi ile mesaneyi uyarıp, idrar yapma zorluğunu ortadan kaldırır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcıdır.

 

Güzelliğin sırrı balkabağında

 

Pişmiş Balkabağını püre haline getirip içine biraz bal ve biraz süt ekleyerek macun şeklinde yapıp 15 dakika yüzünüze uyguladığınızda içeriğinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı olur.

 

Balkabağını farklı alternatiflerle deneyin!

 

Balkabağından farklı alternatif tariflerle fayda sağlamak mümkün. Çorbası yapılabilir, hafif pişmiş meyve tatlısı olarak veya pastalarda kullanmak mümkün. Bunun dışında bebek beslenmesinde, lif içeriğini arttırmak, aroma katmak ve zengin vitamin - mineral içeriği sağlamak için bebeklerin sebze ve meyve pürelerine eklenebilir.

 

45 yaş üstü erkeklerde prostat problemi yaşamamak veya var olan problemin daha ilerlemesini engellemek için alternatif çay tarifi; Kereviz tohumu ekstresi, Çuha çiçeği, Bal kabağı ekstresi, Kişniş tohumu. Kaynamış suyun içerisinde 10 dakika bekletip içebilirsiniz…

 

Kanserle savaşta büyük rol 

 

Hem Alfa hem de beta karoten miktarı hiçbir sebzede olmadığı kadar balkabağında yüksektir. Karoten içeriği yüksek besinlerle beslenmenin kanserle savaşmada önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle mide, prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Günün Diğer Haberleri