Anasayfa
Geri Dön

TOKAT’IN NÜFUSUNA SÖMESTR MOLASI NİKSAR Merkez 40 Bin Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılına ait Türkiye geneli Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılına ait Türkiye geneli Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan resmi sonuçlara göre Türkiye nüfusu 31 Aralık 2016 itibariyle, önceki yıla göre 1 milyon 73 bin 818 kişilik artışla  79 milyon 814 bin 871 kişi oldu. 2016 yılı nüfus istatistiklerine göre, Tokat ilinin son yıllardaki genel nüfusundaki düşüşü 2016 yılında durarak sömestr tatiline girmiş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2016 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre Tokat ili şehir ve köyleri dahil genel nüfusu 602.662 olarak açıklandı. Tokat'ın 2015 yılı nüfusu ise 593.990 kişiydi. Tokat'ın son bir yıldaki toplam nüfusunun 8.672 kişi arttığı gözlenirken, bu artışın belediyelerin büyük şehirlerden taşıma sonucu mu, yoksa doğal artış mı olduğunun ise herhangi bir verisi bulunmuyor.İlçemiz Niksar'ın da dahil olduğu, Tokat genelindeki belediyelerimizin Tokat dışında yaşayan nüfusun ikinci adreslerini ilimizde gösterme çabalarının nüfus azalışına nefes aldırdığı  görüldü. Tokat'ın bazı ilçe ve beldelerde ki olağanüstü artışın belediyelerin İller Bankası'ndan aldıkları bütçelerinin nüfusa göre dağıtıldığından bu bütçeyi yükseltmek için köylerden ve il dışında yaşayan hemşehrilerinin ikametlerini aldırmalarından kaynaklandığı tahmin edilmekte. Tokat' ta reel olarak yaşayan nüfusun açıklanan rakamlardan daha da düşük olduğunu vurgulanırken, Tokat'ın özellikle kırsal bölgelerinin göç vermeye devam ettiği gözlenmekte. Tokat genelinin son on yılda nüfusu düşerken Tokat merkezinin nüfusunun artışında kırsal kesimden büyük kentlere olduğu kadar il merkezine de kayma olduğu gözlemleniyor. İl merkezinin nüfusu 148 bine ulaştı.


Türkiye' nin kilometrekareye düşen nüfus yoğunluğu 101 kişi iken, Tokat'ın nüfus yoğunluğu da 61 rakamı ile eşleşti.


NİKSAR MERKEZ 40 BİN EŞİĞİNDE.


 ADNKS sonuçlarına göre Niksar'ın köyleriyle birlikte toplam nüfusu 2015 yılından bugüne 1.818 kişilik artışla 64 bin 553 olarak tespit edildi. Niksar merkez nüfusu ise,  39 bin 338 oldu. Niksar merkez nüfusuna geçtiğimiz yıl yapılan referandumla köy statüsünden çıkarak Niksar'ın mahallesi olmayı kabul eden üç köyümüzün ( Kumçiftlik, Boğazbaşı, Haydarbey ) yasa gereği henüz eklenmediği öğrenildi. Bu üç köyümüzün yasal süre sonunda Niksar merkez nüfusuna eklenmesiyle merkez nüfusunun 40 bini rahatlıkla aşacağı görülüyor.

 


Konuyla ilgili, geçtiğimiz aylarda, Niksar ilçe merkezinde yaşayan vatandaşları, yaşadıkları şehre sahip çıkmaya, yaşadıkları Niksar'da kayıt olmaya çağrı yapan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan' ın çağrılarına rağmen, Niksar ilçe merkezine yansıyan artış oranının toplam nüfusa yansımamasının sebebinin Niksar, Başçiftlik, Reşadiye ve Ordu iline bağlı bazı belde belediyelerine nüfus kaymalarının yaşandığı görülüyor.


NİKSAR BELDELERİNDEKİ NÜFUS.


Her nüfus sonuçları öncesi Niksar'da tartışmalar neden olan belde nüfusları ise şöyle tespit edildi.
Niksar Serenli (Avara) Beldesi             : 3.200
Niksar Gürçeşme (Eskidir) Beldesi     : 2.951
Niksar Yolkonak Beldesi                      : 2.793
Niksar Yazıcık (Geyran) Beldesi          : 2.617
Niksar Gökçeli (Ladik) Beldesi            : 2.134


HATİPLİ ve BEREKETLİ BAŞÇİFTLİK'E YAKLAŞTI.


Niksar'a bağlı belde iken 1991 yılında ilçe olarak ayrılan Başçiftlik ilçe merkezinin nüfusu 5.562 olarak belirlendi. Bilindiği üzere daha önce belediyelik olan Karacaören' de yapılan referandumla Başçiftlik'e bağlanmıştı. Başçiftlik ilçesinin tek belediyelik beldesi olan Hatipli'nin ise nüfusu 3.911 kişi olarak tespit edildi.


Tokat ilinin en kalabalık beldesi ise 5.457 nüfusu ile Reşadiye'ye bağlı Hasanşehy kasabası oldu. Hasanşeyh kasabası bu nüfusu ile Tokat'ın Pazar, Almus, Artova, Yeşilyurt ve Sulusaray gibi beş ilçesini geride bırakmış oldu. Tokat'ın ikinci büyük nüfuslu beldesi ise Niksar ve Reşadiye ilçelerimiz ortasında kalan Bereketli beldesi oldu. Bereketli' nin nüfusu ise 4.754.


ERBAA, TURHAL DURAĞAN ZİLE'nin DÜŞÜŞÜ DEVAM EDİYOR.


Tokat genelinde ise ilçelere göre nüfus sıralaması değişmedi. Ancak 2007 yılından itibaren nüfusu devamlı artış eğilimde olan Erbaa'nın nüfusunun durağan bir seyir izlediği, Zile ilçesinin de toplam nüfusunun artık 60 binler altında sürekli düşüş eğiliminde olduğu, Turhal'ın nüfusunun da durağan olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl merkez nüfusu 10 binin üzerinde olması ile doğalgaz çalışmaları başlayan Reşadiye'nin merkez nüfusu ise tekrar 10 binin altına inerek 9.961 olarak gerçekleşti. Tokat'ın küçük ilçelerinde ise önemli bir değişikliğin olmadığı görülüyor.


Tokat'ın toplam nüfus büyüklüklerine göre ilçe sıralaması şöyle oluştu. 1- Tokat Merkez, 2- Erbaa, 3- Turhal, 4- Niksar, 5- Zile, 6- Reşadiye, 7- Almus, 8- Pazar, 9- Başçiftlik, 10- Yeşilyurt, 11- Artova, 12-Sulusaray.

Günün Diğer Haberleri