Anasayfa
Geri Dön

CHP'li Ağbaba: “Şeker fabrikalarını yeniden kamulaştıracağız”

CHP'li Ağbaba: “Şeker fabrikalarını yeniden kamulaştıracağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geldiği Tokat'ta parti binasında basın açıklaması yaptı. Özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikası konusuna değinen Ağbaba, “Şeker Fabrikalarında büyük bir yolsuzluk var. Turk Şeker diye bir şirket kurmuşlar Türk Şeker satamıyor, Türk Şeker'in üstündeki 2 tane noktayı atmışlar Turk Şeker satıyor. Şeker'in geldiği hal belli” dedi. İktidara geldiklerinde şeker fabrikalarını yeniden kamulaştıracaklarını söyledi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Tokat'ta bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının başında kalabalık bir heyetle Tokat'ta bulunduklarını belirterek geçtiğimiz haftalarda rahatsızlanarak hastanede tedavi altına alınan CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz'e geçmiş olsun ziyaretinde bulunacaklarını belirterek ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamını iletti.

 

2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıl dönümü olması nedeniyle Sivas'ta bulunacaklarını söyleyen CHP'li Veli Ağbaba, katliamı kınadıklarını ifade etti. 5 Temmuz Başbağlar Katliamını da hatırlatan Ağbaba, masum insanları katleten katiller arasında hiçbir ayrım gözetmediklerini söyledi.  Ağbaba, “CHP'nin, Türkiye'de yaşanan ne kadar acı olay varsa onların takipçisi olduğunu söylemek istiyoruz. CHP olarak biz hem Sivas'ı hem Başbağlar'ı hem Roboski'yi, Uludere'yi anan tek siyasi partiyiz.  Yani Türkiye'nin sloganda kullandığımız gibi birleştirici gücü olmaya çalışıyoruz” dedi.


Maalesef Türkiye Bir Asgari Ücret Toplumu Haline Geldi

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Türkiye'nin gündemi biliyorsunuz  Nato, Finlandiya, İsveç, son günlerde de asgari ücret tartışması var. Emekli aylıkları tartışması var. Normalde asgari ücret belirlenirken asgari ücret tespit komisyonu oturur konuşur pazarlıklar yapılır. Anlaşılır anlaşılmaz ama en son asgari ücret tespit komisyonu rakamı açıklar. Türkiye her anlamda tek adamlığa teslim olmuş durumda. Hem dış ilişkilerde hem asgari ücrette bile AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yurtdışından dönmesi bekleniyor. Maalesef Türkiye bir asgari ücret toplumu haline geldi.  DİSK'in araştırmalarına göre toplam çalışanlar arasında asgari ücret oranı yüzde 57 seviyesinde. Diğer başka kurumların araştırmasına göre yüzde 60 seviyesinde.  Türkiye'de asgari ücret maalesef olağan ücret olmuş durumda.  Hani hep söylüyorlar ya dünyada küresel kriz var yalan söylüyorlar aslında. Bakın bizim ülkemizde yüzde 57, Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 9, Almanya'da yüzde 5, Hollanda'da, Belçika'da yüzde 3, Yunanistan'da yüzde 4, Fransa'da yüzde 8.  Asgari ücret ne olmalı? Türk-İş'in açıklamış olduğu asgari ücrette aylık açlık sınırı 6 bin 391 Lira, Birleşik Kamu-İş'in açıklamış olduğu açlık sınırı 6 bin 778 TL. Haziran ayında ortalama açlık sınırı 6 bin 585 TL. Yani bunun altında bir rakam olmaması gerekiyor. Ayrıca  'asgari ücrete ocak ayında yüzde 50 zam yaptık' diyenler o yüzde 50 zam asgari ücretlinin cebine girmeden eridi. Geçtiğimiz yıl ki 2 bin 825 TL asgari ücretlinin alım gücü anlamında çok gerilerine düştü. Bir asgari ücretlinin sadece 1 yılda gıda ürünlerinden örnek vereyim; Bin 345 yumurta kaybetmiş, 93 ekmek kaybetmiş, 984 kilo kuru soğan kaybetmiş, Makarna kaybı ise 206 paket. Bu ürünlerin yerine gelmesi gerekiyor. Bu konuda sendikalara önemli görevler düşüyor. Bu rakamlar biliyorsunuz enflasyona göre belirleniyor. Ne diyor AKP Genel Başkanı: 'Bizim ülkemizde enflasyon yok. Alım gücü düştü' diyor. Bunu milletin gözünün içine bakarak söylüyor. Manipülasyon ustaları. Maalesef TÜİK ilerde Türkiye İstatistik Kurumu değil emekçilerin hakkını tüketen kurum olarak geçecek. Gerçek enflasyonu TÜİK açıklamadığı için maalesef 20 yıldan beri açıklanan madde sepeti var o madde sepetine göre enflasyon hesaplanır şimdi o madde sepeti de ortadan kalkmış durumda” diye konuştu.

 

Elazığ Milletvekiline Eleştiri

 

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ'ın danışmanlarından borç aldığı yönünde açıklaması ve yine bir açıklamasında gerekirse yarım kilo et alın, turfanda sebze tüketmeyin, normal sebze tüketin ifadelerini hatırlatan CHP'li Veli Ağbaba, “O da geçim sıkıntısına düşmüş. Geçim sıkıntısına düşmüş ama, insanlar çöpten ekmek toplarken bayat ekmek kuyruklarına girerken, insanlar 2. 3. el ayakkabı gömlek alırken bir milletvekilinin utanmadan geçinemiyoruz demesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Tekrar söylüyorum. Bir milletvekilinin asgari ücretin 4 bin 253 lira olduğu bir dönemde bunu söylemesi hakikaten ibretlik bir şey.  Utanmasalar bunu da CHP yaptı diyecekler. Bir ülkede siyasetçiler zengin olursa halk fakir olur.”

 

“Şeker Fabrikalarını Tekrar Kamulaştıracağız”

 

 

 

 

Özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikası konusuna da değinen Veli Ağbaba, “Turhal Şeker Fabrikası özelleştirilirken sizin Milletvekiliniz Kadim Durmaz ile birlikte 30 milletvekili geldik Turhal Şeker Fabrikası'nın önünde eylem yaptık. Kim katıldı CHP'liler ve haklarını yemeyelim Turhal Şeker'de çalışan işçiler katıldı. O eylemde maalesef Pancar kooperatifinde pancar eken çiftçi gelmedi.  İşçiler fabrikalarına sahip çıktılar. Turhal esnafı gelmedi. Şimdi Turhal Şeker Fabrikası'nın ismi ney? Kayseri Şeker Fabrikası. Bazı şeyler insanın kendi tercihi. Turhal isteseydi o şeker fabrikası satılmazdı. Tokat isteseydi o fabrika satılmazdı. Şeker vatandır  satılamaz dedik.  24 şeker fabrikasını gezdik. Noldu şimdi şekerin torbası bin 200 TL oldu. buradan söylüyorum burada büyük bir yolsuzlukla karşı karşıyayız. Türk Şeker'de üretilen şekerler AKP'li siyasiler eliyle stokçuluk yaparak ve çeşitli pazarlama yöntemleriyle büyük bir yolsuzluk var burda. Şeker Fabrikalarında büyük bir yolsuzluk var. Turk Şeker diye bir şirket kurmuşlar  Türk Şeker satamıyor, Türk Şeker'in üstündeki 2 tane noktayı atmışlar Turk Şeker satıyor. Şeker'in geldiği hal belli. 1 yılda şekerin kilosu 6 buçuk TL'den 24 TL'ye çıktı.  Çuvalı bin 200 TL'den bin 600'e çıktı. Bu bir siyasi tercihtir. Ve maalesef bu siyasi tercihe destek verenlerin de sorunudur. Siz  şeker fabrikası gibi kurumları satarsanız  bunu yaşamaya devam edersiniz. Ve uyarıyoruz başından beri. Şekeri satmak vatanı satmaktır. Bu satışı yapanlar da bu topraklara ihanet etmiştir.  Geldiğimiz noktada çiftçisi esnafı perişan. Peki ne olacak buradan söyleyelim. Ülkeyi adeta çete yönetiyor. Biz siyasi etik yasası getireceğiz. Bilin ki kim siyasetten zengin olmuşsa o hırsızdır.  Tekrar bu ülkeyi ayağa kaldıracağız Tekrar üreten Türkiye yapacağız. Tekrar o özelleşen şeker fabrikalarını geldiğimiz zaman kamulaştıracağız” dedi.

Günün Diğer Haberleri