Anasayfa
Geri Dön

Niksar’ın Üstü Altından Daha Değerlidir!

Niksar ilçe sınırlarında bulunan maden arama ruhsatlarının değerlendirme toplantısı yapıldı.

Niksar ilçe sınırlarında bulunan maden arama ruhsatlarının değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

Niksar Kent Konseyi tarafından Belediye Düğün Salonunda düzenlenen toplantıda Niksar'da Maden arama faaliyetleri getirisi ve ilçeden götürüsü konularında katılımcılar düşüncelerini paylaştı.

 

Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammadde San. ve Tic. AŞ. Tarafından, Niksar ilçe sınırlarındaki 

 

Gürçeşme ve Gökçeli Kasabaları, Tepeyatak, Beyçayırı, Oluklu, Eryaba, Bayraktepe, Budaklı, Sarıyazı ve Dalkaya köylerini kapsayan alanlarda 3 adet maden arama ruhsatı alınmasının ardından Niksar'da hareketli günler başladı. Konuyla ilgili Kent Konseyi tarafından düzenlenen istişare toplantısında ilk olarak Kent Konseyi Başkanı Suat Boynudelik katılımcılara selamlara konuşmacı yaparak gündemin öneminden bahsetti.

 

“Kötü niyetlilerin kirli ellerinin Niksar'a dokunmasını istemiyoruz”

 

Kötü niyetlilerin kirli ellerinin Niksar'a dokunmasını istemiyoruz diye söze konuşmasına başlayan Kent Konseyi Başkanı Suat Boynudelik; “Çok değerli Niksarlılar ve Niksarseverler, Pandemi döneminde hiç yapmamamız gereken kapalı yerde ve yüzyüze toplantıları maalesef yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Covid-19 salgını ülkemizde ve Niksar'da pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Biz bu ölümlerin farkındayız, bir sonraki toplantıya kadar da içimizden kimlerin hayatını kaybedeceğini bilemiyoruz. Buna rağmen bizler toplantıları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü kötü niyetlilerin kirli ellerinin Niksar'a dokunmasını istemiyoruz. Bu toplantıları canımız pahasına yaptığımızı muhataplarımızın anlamasını istiyoruz. Canımız pahasına! Niksar'da öyle bedavadan alıp gidebileceğiniz hiç bir şey yok! Hele hele bütün pisliğinizi bırakıp alıp gitmek hiç yok! Niksar'da bedava olan tek bir şey var: Sevgimiz, Niksarlı'nın sevgisi. Niksarlı'nın sevgisini almak, tatmak istiyorsanız buyurun gelin. Kötü niyetle geliyorsanız, gelmeyin. Kötü niyetle gelirseniz onu da siz bilirsiniz…O zaman Niksarlı sizi yine eli boş çevirmez, dersinizi alır gidersiniz!!!” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra konuşan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise olayı duymalarının ardından basın yoluyla vatandaşları bilgilendirdiklerini belirterek; “Geçtiğimiz günlerde yaptığım açıklamamda da belirttiğim gibi Niksar'ın aleyhine olan her türlü çalışmanın karşısında, lehine olan herşeyinde destekçisiyiz. Bu vesileyle yaptığımız araştırmalar sonucunda hazırladığımız ve süreci anlatan sunumla katılımcılara bilgiler verdik. Hiçbir siyasi ve politik malzeme üretmeden, bilgi kirliliğine maal vermeden, birlik ve beraberlik içerisinde bu konuya en iyi çözümü bulacağımız kanaatindeyim. Niksar'da veya ülkemizin çeşitli yerlerinde yaşayan Niksarlı hemşehrimizin bilmesini istiyorum ki; Konuyu enine boyuna konuşarak, yol haritamızı belirleyelim gereken adımları da birlikte atalım” dedi.

 

Niksar Belediyesi Etüt Proje Müdürü Danişmend Hüseyin Şahin, Madenler ve ruhsat alınan bölgeler hakkında bilgiler verdikten sonra, Niksar Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hacı Akdemir ise, kendisinin de o bölge insanı olduğunu ve o bölgeyi çok iyi bildiğini belirterek endişelerini dile getirdi. 

 

CHP İlçe Başkanı Zafer Başar, İYİ Parti İlçe Başkanı Abdullah Lüleci, Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu, Niksar TSO Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Halil Burak, Tahir Öngör gibi isimler de görüş ve düşüncelerini aktararak Niksar'a ve bölgeye verilebilecek zararlar üzerinde endişelerini dile getirdiler.

 

“Niksar'dan başka Niksar yok

 

Toplantıda ayrıca söz alan Niksar'ın önemli simalarından Hadi Özgen ise; “Niksar'dan başka Niksar yok. Biz Niksarlıyız. Niksar'ın yararına ve faydasına, ekonomisine, geleceğimize neler katkı yapılacaksa her hayrın yanındayız. Amma memleketimizin zararına olacak herşeyinde karşısındayız. Herkes memleketine sahip çıkacak. Siyasileri siyasete bir kenara bırakalım, biz halk olarak vatandaş olarak ne yapacağız. Aklımızla hareket ederek hislerimizle değil, bunun topluma gerektiği şekilde lanse edilerek, geleceğimizi de düşünerek ne yapılması gerektiğine karar vermeliyiz. Burası ne Eczacıbaşı'nın, bilmem büyük ağaların bilmem ne yeri değil. Ben torumu düşünmek mecburiyetindeyim. Orada yapılacak ve çıkacak olan bakır madeninden, bu işi süsleyerek milletin önüne sunulmasının gereği yok. Bunun getirileri ve götürüleri neyse kurulacak olan bir konsey yada platformda hep beraber Niksarlı olarak böyle olmak mecburiyetindeyiz. Niksar hep geride hep geride, ilerde diyenler de alkışlıyorlar. Lütfen bu konu çok hassas bir konu, bu konunun üzerine eğilerek Niksarlıyı da yönlendirerek eğer yürünmesi gerekiyorsa, eğer bu işe karşı çıkılması gerekiyorsa siyasi yönünü bir tarafa bırakalım insan olarak ne tarafa gidilmesi gerekirse bastonumla ben gitmeye hazırım” dedi. İstişare toplantısı konuyla ilgili kurulların oluşturulması ve buna göre adım atılması kararıyla sona erdi.

Günün Diğer Haberleri