Anasayfa
Geri Dön

ACI KAYBIMIZ NİKSAR BİR BÜYÜK DEĞERİNİ DAHA KAYBETTİ

“BUGÜN TÜRKİYE YAĞMUR YAĞMADAN ISLANDI” DİYEREK 10 Kasım'da hepimizi duygulandıran Niksar'ın değerlerinden Ali Nejat Ölçen hayatını kaybetti.

“BUGÜN TÜRKİYE YAĞMUR YAĞMADAN ISLANDI” DİYEREK 10 Kasım'da hepimizi duygulandıran Niksar'ın değerlerinden Ali Nejat Ölçen hayatını kaybetti.

 

Niksarlı Siyaset insanı (1973-1970) CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili, Mühendis, İktisatçı, Yazar, Türkiye Zihinsel Engelliler Vakfı Kurucusu Merhum Makbule Ölçen'in eşi Ali Nejat Ölçen, Ankara'da yaşamını yitirdi.


*ALİ NEJAT ÖLÇEN

 

Niksar Kuz Mahallesinden Albay Mehmet Arif Ölçen'in oğlu, akrabası Niksar'ın manevi önderlerinden Şeyhi Hacı Ahmet Niksar-i'nin kardeşi Ömer Lütfi Zarakolu'nun damadıdır.

 

Makbule Zarakolu ile evlenmiştir. 1922'de babasının görev yeri dolayısıyla Amasya'da doğmuştur.( Annesi Refika hanım, eğer, Amasya'da bulunan eşi Mehmet Arif Ölçen'in yanına 15 gün geç gitseydi Ali Nejat Ölçen Niksar'da doğacaktı. Çünkü Refika Hanım Niksar'daki evlerinden Amasya'ya - Niksar tabiriyle - “karnıburnunda” gitmiş ve iki hafta sonra Ali Nejat doğmuştur.

 

1922 doğumlu Ali Nejat, 1927 doğumlu Makbule Zarakol ile 1946 yılında evlenir ve 69 yıllık beraberlikleri Makbule hanımın 2015'te vefatı ile son bulur.

 

Eşi ile birlikte Türkiye'de ki Zihinsel Özürlü Çocuklar için yaptıkları çalışmalar ülkemize öncü olmuşlardır.

 

Mühendis, Matematikçi, İktisatçı, Siyasetçi, Yazar...

 

Çocukluğunu Niksar'ın Eğricesu yaylasında geçiren Ölçen, yaz aylarını da Niksar Çamiçi Yaylasındaki evinde geçirmekten mutluluk duyan Ölçen 98 yaşında ve Ankara'da ikamet etmekteydi.

Günün Diğer Haberleri