Anasayfa
Geri Dön

Yeşil Erbaa Çevre Platformu kuruldu

Yeşil Erbaa Çevre Platformu kuruldu

Erbaa'da Verusa Holding tarafından yapılacak olan siyanürle altın arama çalışmasına karşı, Yeşil Erbaa Çevre Platformu kuruldu. Platformun düzenlediği Erbaa Kelkit Havzası Boğalı Yaylaları, siyanürlü altın ve sülfürik asitli bakır madenine hayır toplantısına katılan Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl platformu canı gönülden desteklediğini söyledi.

 

Başkan Karagöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sakarat ve Boğalı yaylalarımızda açılması planlanan altın madeninin doğaya, suya, toprağa kısacası evimiz olan Erbaa'mıza ayrıca Tokat ve Amasya'da yaşayan tüm hemşehrilerimizin etkileneceği ve bölgede yaşayan canlılara karşı zararları ile ilgili belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerimiz, muhtarlarımız ve duyarlı hemşehrilerimizin katıldığı Erbaa Kelkit Havzası Boğalı Yaylaları ,siyanürlü altın ve sülfirik asitli bakır madenine hayır toplantısına katıldım. Hemşehrilerimizin, yeşil Erbaa'mıza sahip çıkacağına ve bu platformu canı gönülden destekleyeceğine yürekten inanıyor, yapılan bu toplantının ve kurulan platformun ilçemize ve memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. ifadelerini kullandı.


Bilimsel Olarak Mümkün Değil

 

Buna karşılık Altın Madencileri Derneği'nin resmi internet sayfalarında altın madenciliği ve siyanür ilişkisi şöyle tanımlanıyor; “Altın üretiminde kullanılan siyanür seyreltik siyanürdür. Bir başka ifade ile on bin damla su içinde sadece 3-5 damla siyanür (CN-) bulunmaktadır. Altın üretildiği şartlarda siyanür kullanımının çevreye zarar vermesi bilimsel olarak mümkün değildir.”

Günün Diğer Haberleri