Anasayfa
Geri Dön

CHP'Lİ DURMAZ; “Deprem vergileri nerede?”

CHP'Lİ DURMAZ; “Deprem vergileri nerede?”

CHP Tokat Milletvekili Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz Türkiye'nin deprem gerçeği ve toplanan deprem vergileri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında İzmir'e ve Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini ileten Durmaz, “deprem ülkemizin bir gerçeği ve bu gerçeğe göre bir yol haritası çizmemiz, gerekli önlemleri alarak olası bir depreme hazırlıklı olmamız gerekli” dedi. 

 

Durmaz;  Olası depremler için acil önlemler alınmazsa bedeli çok ağır olacak! Türkiye'de 18 şehir, 80 ilçe ve 502 köy aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Deprem bu ülkenin gerçeği iken, hiçbir önlem alınmaması, binaların yapım aşamasında müttehitlerin vicdanına ve ranta prim verilmesi bugünkü sonuçları doğurdu. Doğru bir deprem yönetimi yapılsaydı ne Van ne Elazığ ne İzmir depremlerinin sonuçları böyle ağır olmayacaktı! Dedi. 

 

Tokat Deprem Riski Altında! 

 

Durmaz, Tokat, Kelkit Vadisi Türkiye'de depremlerin yoğun yaşandığı bölgelerden biri hatta en önemlisi Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindedir. Kelkit havzasında yer alan Tokat ve ilçeleri son 2000 yılda en az 30 depremle sarsılmış, en acılarını ise 1939, 1942 ve 1943'de yaşamış, taş üstünde taş kalmamış, şehirler haritadan silinmiştir. İlimizin depremde riskli bölgelerden biridir! Deprem için ne gibi önlemler alındı, binalara hasar tespiti yapıldı mı sorularını defalarca sorduk! Ülkemiz de ilimiz de ne yazık ki depreme hazırlıklı değil!” dedi. 

 

Durmaz'dan 5 Yıllık Deprem Seferberliği Çağrısı! 

 

Gelin siyaset üstü bir şey yapalım ve 5 yıllık depremle mücadele seferberliği başlatalım. Mücadeleyi hep birlikte yürütelim. Rant odaklı değil kent odaklı, insan odaklı bir sistem başlatalım.” dedi  


Anayasa'ya göre devletin vatandaşını korumak zorunda olduğunu kaydeden Durmaz, 

 

Anayasaya göre devletler yurttaşlarını korumak zorundadır. Depremde zarar gören yurttaşlarımız için ne yapıldı? Evini, yakınlarını, sağlığını kaybeden insanların, barınma, beslenme ve sağlık koşulları ne durumda? Yurttaş hesap sorunca suçlanıyor! Yardım isteyince terörist yerine koyuluyor! Tehditle devlet yönetilmez! AKP iktidarı 19 yıldır deprem konusunda yaptıklarını tek tek açıklamak zorunda! 

 

TBMM'de deprem hakkında verdiğimiz 58 önerge var! Hepsi reddedilmiş! 58 kez deprem konusunda hükümeti uyardık! Ama hiçbir şey yapılmadı! Önergelerimiz reddedildi! Deprem gerçeğini araştırın dedik, cevap yok! Deprem vergileri nerede dedik cevap yok! Hükümet her felaket sonrası yine oy devşirme derdine düşüyor! Bizim derdimiz oy değil insan hayatı! Her bir canın çok kıymetli olduğunu biliyoruz ve bu yüzden önlem alınması gerekir diye haykırıyoruz! 

 

Vatandaş Deprem İçin Toplanan Vergiyi Soruyor

 

Verginin kalıcı hale getirildiği 2004 – 2019 arasında 65 milyar Türk lirası toplandı. Bunu dolarla ifade edersek, 2004-2019 arasında yaklaşık 34 milyar dolar vergi toplanmış. Vatandaş da bunu soruyor…  “18 yıldır iktidardasınız ve deprem vergisi alıyorsunuz, Elazığ'da Malatya'da, İzmir'de, İstanbul'da bilinen tüm deprem bölgelerinde can kaybını ve tahribatı önlemek için neler yaptınız?” diyor. 

 

Bu soruların cevabı verilmelidir!  Vatandaştan toplanan deprem vergileri nerede diye bir kez daha haykırıyoruz! Şeffaflık, adalet, eşitlik ilkesi ile deprem gerçeği araştırılmalı, deprem için toplanan her bir kuruşun hesabı verilmeli! Ve deprem için toplanan vergiler deprem önlemleri için harcanmalı! 

 

Biz hiç yılmadan sormaya devam edeceğiz! Deprem vergileri nerede? 

Günün Diğer Haberleri