Anasayfa
Geri Dön

CHP’li DURMAZ:“Elektrik kayıp kaçakları halktan kesilmeye devam edecek!”

CHP Tokat Milletvekili Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz, Sanayi Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan Elektrik Piyasası Kanunu hakkında konuştu.

CHP Tokat Milletvekili Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz, Sanayi Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan Elektrik Piyasası Kanunu hakkında konuştu.

 

Elektrik şirketlerine ve maden şirketlerine büyük kolaylıklar tanıyan teklif önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Teklife dair önemli başlıkları ele alan Durmaz, özellikle çiftçiyi, yurttaşı ve doğa haklarını yakından ilgilendiren konulara vurgu yaptı! 

 

Durmaz,” bu teklifle Soma'da aylardır tazminatını maaşını alamayan madenciler varken Maden şirketlerine kolaylıklar sağlanacak! Enerji firmalarına imtiyazlar verilirken, elektrik kayıp kaçaklarının bedeli halka ödetilmeye devam edecek! Doğa'yı, çevreyi talan edecek projelerin önünü açılacak, ÇED raporları hiçe sayılacak! “ diyerek teklifle ilgili ana başlıkları paylaştı! 

 

Komisyonda yaptığı konuşmayla torba yasa anlayışını eleştiren Durmaz “Bu tasarı, Enerji ve Maden şirketlerine daha fazla imtiyaz, yoksul halka daha fazla borç getirecek” dedi. 

 

Teklifin geneli üzerine konuşan Durmaz, teklif gerekçesinde yer alan doğaya uyumlu enerji politikası sözünü eleştirerek, ne yazık ki yapılacak düzenlemeler gerekçede belirtilen ifadelerle çelişiyor.  

 

Ne doğaya, ne halka yarar sağlayacak, tüketiciye ucuz enerji sağlayacak hiçbir düzenleme göremiyoruz! Bu teklifte, Yenilenebilir enerji adı altında doğamızı talan eden projeler var! Tokat'ta çekerek ırmağında, çanakçı deresinde, daha birçok yerde doğayı talan eden onlarca projeye onay verdiniz! ÇED olumsuz raporuna rağmen projeleri yürütmeye engel olacak hiçbir yaptırım uygulamadınız! Şimdi çıkmış doğayla dost enerji stratejisi diyorsunuz! Biz doğaya dost bir strateji göremiyoruz! Aksiye doğamızı talan edecek projelere yol açmaya devam ediyorsunuz! 

 

Bu teklifle, bir yandan AKP iktidarının halkın beklenti ve isteklerini görmezden geldiğinin, diğer yandan ise tabii varlıklarımızın sınırsız talanı anlamına geldiğine üzülerek şahit oluyoruz “ dedi.


Durmaz; Şirketlere var Madenciye Yok!

 

Teklifte Maden Şirketlerine adrese teslim vergi ve ruhsat izni avantajları; belli madenler için kira, irtifak hakkı, kullanma izinlerinde indirim hakkı tanınırken, maden şirketleri açıkça kollanırken; Manisa Soma'da 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçilerinin haklarını almaları için hiçbir şey yapılmıyor! Ermenek'te Cenne ve Seba Maden Ocağı'nda 13 aydır maaşlarını alamayan işçilerin feryadını duyan var mı? Yok! Ama madencinin fıtratında kan da var ölüm de diyebiliyorsunuz! Tasarıda bu haksızlığı değiştirmek için bir madde var mı? Yok! 

 

Bugün bu tasarıda maden şirketleri bu kadar korunacaksa, hakları gasp edilen maden işçileri için de bir şeyler yapmak boynumuzun borcu! Şirketlere cennet, madenciye cehennem yaratan hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz!” dedi. Teklifle enerji maliyetlerinin daha da artacağı açık. Kayıp Kaçak Bedelleri halkın faturalarından tahsil edilmeye devam edecek! Bu teklifle bir yandan elektrik abonelerine işkence gibi uygulanan kayıp-kaçak bedeli 2025'e kadar uzatılıyor, yetmezmiş gibi cumhurbaşkanına 2030'a kadar ek uzatma süresi de veriliyor. Yıllardır kronik bir haksızlık halini alan kayıp kaçak bedelinin vatandaşa yansıtılması uygulaması, yasal hala büründürülüyor.

 

Hatırlatmakta yarar var, her kanun hakkı gözetmeyebilir! İşte tamda bu noktada parlamentonun çıkardığı yasalar ülkesine saygınlık kazandıracakken,  “Çabuklaştırma” gerekçesiyle kamu yararının tespitine dair tüm mekanizmalar ortadan kaldırılıyor! Zaten hali hazırda vatandaş faturalarını ödeyemez duruma getirildi. Bakınız sadece 2019 yılında Faturasını ödeyemeyen 4 milyon yurttaşın elektriği kesildi! 19 yıllık iktidarınızda milyonlarca teşvik verdiniz ama ne acı ki elektrikte bırakınız ucuzlamayı, durağan fiyatı bile sağlayamadınız! 2019 yılında 3 kez zamlanan elektrik bedelleri bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 50'den fazla zamlanmış oldu. Ülkede adı konulmayan derin bir ekonomik kriz yaşanıyor. Zam üstüne zam yapılarak gönderilen faturalar da doğal olarak ödenemiyor! 

 

Hal böyleyken kaçak bedelleriyle yoksul halkın sırtına daha da yük bindirmenin vicdani hiçbir açıklaması olamaz. Çiftçilerimiz mesken kullanıcılarından daha yüksek oranlarda elektriği kullanıyor.  

 

Mesken aboneleri fon, pay ve vergi dahil 69,5 Kuruşa elektrik alırken, çiftçilerimiz 80,8 Kuruş ödeyerek mesken abonelerine göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullanıyor. 

 

Şimdi bu tasarıyla elektrik şirketlerine, maden şirketlerine yeni imtiyazlar tanırken halk için neden tek bir adım dahi atmadığınızı sormak en doğal hakkımız değil mi?

 

Sayıştay raporlamış, EPDK elektrik cezalarını tahsil etmiyor! Devletin görevi kayıp kaçaklarla etkin mücadele yürütmektir, oysa Sayıştay raporlarında da gördük EPDK kestiği cezaların tahsilini bile yapamamış ya da bilerek yapmamış!  Bunlar takip de edilmemiş. Geçmişten beri 3 milyar 850 milyon TL ye yakın ceza kesilmiş, tahsilat oranı sadece yüzde 4. Faturasını birkaç gün geciktiren vatandaşın elektriği suyu anında kesilirken, devletin milyarlara liralık ceza tahsilatı gerçekleştirmemiş olması akıl alır gibi değil! Sayıştay, kurum yaptırımlarının sonuca ulaşmadığını söylüyor. 

 

Yani EPDK göstermelik cezalar kesiyor! Nasılsa cezalar halkın faturalarından kesiliyor! Almadığınız cezaları halktan tahsil etmeyi alışkanlık haline getirdiniz! 

 

Adem Enerji alanında değişiklikler yapılıyor, Öneriyoruz; Eğer gerçekten samimiyseniz, kamu yararını gözetiyorsanız, derhal şu düzenlemeleri yapmalıyız! 

 

-Dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan kayıp kaçak tüketimlerinin ve sayaç okuma giderleri halkın faturalarına yansıtılmasın!  

 

-TRT payının sanayi abone gruplarında olduğu gibi tüm abone gruplarından kaldırılsın! 

 

-Belediye Tüketim Vergisi`nin sanayi abonelerinde olduğu gibi tüm abone gruplarına yüzde 1 olarak uygulansın!

 

-KDV oranlarının, mesken abone grubundan kaldırılsın, diğer abone gruplarında da makul bir seviyeye düşürülsün! 

 

Özetle bu teklifte, pandemiyle birlikte sayıları kat kat artan işsizlerin, üretim maliyeti yükselen, borcu her geçen gün artan çiftçilerin, siftah yapamayan esnafın, düşük ücretlerle geçinmeye çalışan işçinin, emekçinin, Madencinin, emeklinin sorunları yok sayılmıştır! Önümüz kış, doğalgaza, elektriğe, suya, internete ödeyecek parası olmayan yurttaş ne yapacak! 

 

Halkın sorunlarını görmezden gelen bu iktidar elbet en güzel cevabı yine bu halktan alacak! 

Günün Diğer Haberleri