Anasayfa
Geri Dön

350 Çiftçiye 90 Ton Sertifikalı Tohum Dağıtıldı

Niksar'da, 350 çiftçiye yüzde 50 hibeli 90 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Niksar'da, 350 çiftçiye yüzde 50 hibeli 90 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

 

Tokat'ta tahıl üretimi ve kalitesinin yükseltilmesi projesi kapsamında Niksar'da sertifikalı buğday dağıtımı törenle yapıldı. İl Özel İdaresi kaynakları ile 153 Bin TL'ye temin edilen 90 ton sertifikalı buğday tohumu yüzde 50 hibe ile çiftçilere dağıtıldı. Niksar'da 90 ton buğday tohumunun dağıtıldığı törene katılan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, tohumların çiftçilere hayırlı bereketli olması temennisinde bulunarak, “Niksar'da köy ziyaretlerimizde çiftçilerimizle yaptığımız sohbetlerde 350 ila 400 kilo maksimum ürün aldıklarını ifade ediyorlar bu topraklarda. Bu değerleri hem ürün kalitesi noktasında hem miktar noktasında artırmanın gayreti içerisindeyiz. Bu tohumları toprağa atmadan önce analiz imkanı olursa mutlak suretle bir tahlil yaptırma buna benzer su oranına göre hangi tohumu nereye atacağınızı arkadaşlarımızdan mutlaka bilgi edinin. Ve tekniğe göre bu verimi artıralım. 250 yada 300 kilo ile uğraşacağınıza iki katı hatta üç katını alacağınız değerleri elde etmenin gayreti içerisinde olalım. Emeği geçen başta sayın valimiz olmak üzere, özel idaredeki arkadaşlarımız, il tarım ve ilçe tarımdaki arkadaşlarımıza personelimize özellikle de çiftçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum” dedi.

 

Niksar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Namık Özdüzgün ise çiftçilere teknik bilgiler vererek, EKİZ, ADANA99 ve GLOSA çeşitlerinin her birinden 30'ar ton olmak üzere toplam 90 ton sertifikalı tohumun 50 köyden 350 çiftçiye dağıtıldığını, verilen sertifikalı bu tohumluklar ile dekara 300 ila 350 kg olan verimin 550 ila 600 kg. seviyelerine yükseleceğini düşünüldüğünü kaydetti. Özdüzgün ayrıca üretim artışı sonucu İlçe ekonomisine sağlayacağı artı katkının yaklaşık 1 Milyon 500 Bin TL civarında olacağını, ayrıca bu tohumluklardan üretilecek tohumların 4 yıl boyunca tohumluk olarak kullanılabileceğini aktardı.

 

Yapılan konuşmaların ardından Kaymakam İlhami Doğan ve beraberindekiler üretici çiftçilere sertifikalı buğday dağıtımı yapıldı. İlçe genelinde 4 Bin dekar alanda buğday tohumu toprakla buluşturulacak. 

Günün Diğer Haberleri