Anasayfa
Geri Dön

Barınaktaki Bin Hayvan Sahiplendirildi

Niksar'da, sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı “Niksar Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Geçici Bakımevinde”, 3 yılda yaklaşık 5 Bin hayvana bakılıp tedavileri yapıldı, yine üç yıl içerisinde bin civarında hayvan sahiplendirildi.

Niksar'da, sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı “Niksar Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Geçici Bakımevinde”, 3 yılda yaklaşık 5 Bin hayvana bakılıp tedavileri yapıldı, yine üç yıl içerisinde bin civarında hayvan sahiplendirildi. 

 

Niksar Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Geçici Bakımevinde 3 yılda yaklaşık 5 Bin hayvanın tedavileri ve bakımları yapıldı. 

 

Niksar Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Geçici Bakımevi Veteriner Hekimi Eda Mercan Şöhretoğlu, büyük ve küçük hayvan bölümlerinde şu anda 66 civarında hayvanın bakımlarının yapıldığını belirterek; “Sokak hayvanları geçici bakımevimizde toplamda şu anda büyük ve küçük hayvan bölmemiz olmak üzere iki bölümde hayvanlarımız bulunmakta yaklaşık olarak 60 civarında hayvanımız mevcuttur. Bu hayvanları günlük olarak yemeklerini ve sularını taze bir şekilde Niksar'da bulunan kurumların yemekhanelerinden alınan yemekleri toplayarak bu bölümlerde değerlendirmekteyiz. Günlük olarak yavrularda günlük iki öğün büyük hayvanlarda günde bir öğün yemekleri rutin olarak verilmektedir, yemeklerin çıkmadığı günlerde ise mama takviyesi ile bu açık kapatılmakta. Biz burada hayvanların sağlıklarının daha iyi koşullara gelmesi için tedavilerini yapıyoruz, rahabilite ediyoruz, kısırlaştırıyoruz ve kısırlaştırdığımız hayvanları aşılamasını, küpelenmesini, işaretlemesini yapıyoruz. Yaralanıp, sakat kalmayan, zehirlenen ya da herhangi bir nedenle hastalanan sokak havyaları ise iyileştirildikten sonra yine kısırlaştırılarak, bir süre bakıldıktan sonra 5199 sayılı 'Hayvan Hakları Kanunu' gereğince ya sahiplendiriliyor ya da tedavi için alındıkları adrese bırakılıyor. 

 

Trafik kazasından veya sebebini bilemediğimiz yaralanmalardan ihbar üzerine aldığımız hayvanları buraya ekiplerimiz getiriyor, burada ilk müdahaleleri yapılıyor.  İmkanlarımızın yetmediği durumlarda daha kapsamlı yerlere Sivas'ta Veteriner Fakültesine, veya Tokat'ta özel veteriner kliniğinde ameliyatları yapılıyor. Bunun bütçesini Niksar Belediyesi karşılamakta. Niksar Belediyesi bu konuda çevredeki bütün belediyelere örnek olmuştur” dedi.

 

3 Yılda Bin hayvan sahiplendirildi

 

Veteriner Hekim Eda Mercan Şöhretoğlu sokak Hayvanlarının bu merkezde sahiplendirildiğini de belirterek, “Bu merkezimiz aynı zamanda hayvan sahiplenmek isteyen vatandaşlarımıza da yardımcı olmaktadır. 3 Yıl içerisinde yaklaşık Bin hayvan sahiplendirilmiş olup, hayvan sahiplenmek isteyenler buraya müracaat ederek istedikleri hayvanı sahiplenebiliyor. Üç yılda yaklaşık Bin civarında hayvan sahiplendirmesi yaptık, hayvan sahiplendirme için tek prosedürümüz vatandaşın 18 yaşını doldurmuş olması ve akli dengesinin yerinde olması lazım. Çevre il ve ilçelerden Niksar Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine gelerek hayvan sahiplenme konusunda diğer vatandaşlarımızın talepleri ile karşılaşmaktayız bu da bizleri mutlu etmekte” dedi.

 

Şöhretoğlu, tüm vatandaşların hayvanlara şefkat ve sevgiyle yaklaşarak onları korumaları gerektiğini de vurgulayarak; “Sadece 4 Ekim Hayvanları koruma gününde değil, her gün hayvanların günü lütfen hayvanlara birlikte sahip çıkalım duyarlı olalım. İşkence veya zarar verecek bir şey yapmayalım. Vatandaşlarımızdan ricam hayvanlara yapılan zulüm ve işkenceleri gördükleri anda lütfen ilgili birimler ihbar etsinler. Ayrıca twiter facebook ve ınstagram gibi sosyal medya hesaplarındaki Niksar Belediyesi geçici bakımevi sayfalarından tedavileri vatandaşlar takip edebilirler” dedi.

 

Video Haber İçin: https://www.facebook.com/382155839215915/videos/1658415074317683

 

Günün Diğer Haberleri