Anasayfa
Geri Dön

Sağlıkçılardan Alkışlı Protesto

Tokat’ta Sağlıkçılardan Alkışlı Protesto

Sağlık çalışanları Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla dün eylem yaptı. Sağlık-Sen Tokat Şubesi üyeleri önce kornolar eşliğinde Tokat Devlet Hastanesi önünde toplandı, sonra basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları ayrıca 3 dakika alkış tutarak mesaj verdi.

 

Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla toplandıklarını söyleyen Sağlık-sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar sendika üyeleriyle birlikte Tokat Devlet Hastanesi önünde toplandı, taleplerini yineledi. Sendikalılar konvoy halinde geldikleri hastane önünde pankartlar açtı.

 

Suat Mantar, şöyle konuştu: “Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor… Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor…  Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor… Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor… Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı… Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.  Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, “biliyoruz” diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz.  Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz!”

 

Ek Ödeme Yönetmeliği Beklentiyi Karşılamadı


Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz.

 

Alkış Tutarak İade Ettiler

 

Bazı eleştirilerde de bulunan Suat Mantar, “Tokat merkezdeki pandemi hastanesi Tokat Devlet Hastanesi iken bu mücadelede 100'e yakın arkadaşımız bu hastalığa yakalanmışken merkezdeki sağlık çalışanlarının 4'te 3'ü burada görev yapmakta iken sağlık kuruluşlarını ziyaret ettik diyerek başka hastanelerde fotoğraf çekinip görüntü verilmesini bir samimiyetsizlik olarak görüyoruz. Ziyaret edilecekse herkesi temsil etmesi için ya Sağlık Müdürlüğü olmalı ya da Tokat Devlet Hastanesi olmalıdır. 'Sağlık çalışanlarını seviyoruz. Sağlık çalışanları bizim kahramanımızdır' diyerek 3 gün alkış tutanları samimiyetsiz görüyoruz. 3 gün yaptıkları alkışı biz burada 3 dakika olarak iade ediyoruz. Sonuç olarak kürsülerde ve masalarda Sağlık Çalışanlarının elindekiler alınırken verdik algısını oluşturanlara karşı bizler Tokat'ta 14.000 Memur-Sen, 4000 Sağlık-Sen üyesinin temsilen gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. Bütün çalışanların ve kamuoyunun vicdanına doğruları yerleştirene kadar mücadelemiz ve çalışmamız devam edecektir” dedi. Ardından sendikalılar 3 dakika alkış tuttu.

Günün Diğer Haberleri